۳ نکته برای تولید محتوا مطابق با سلیقه کاربران

جولای 27, 2018

کاربری را تصور کنید که پس از رجوع به سایت شما مطلب مورد نظر خود را پیدا نکرده است. به نظر شما واکنش او چه خواهد بود؟ تجربه نشان می دهد که کاربران بعد از پیدا نکردن جواب خود در سایت، خسته و نا امید میشوند. آیا به نظر شما کاربران برای پیدا کردن مطلبی که به دنبالش هستند؛ خستگی و ناامیدی را تحمل میکنند؟ متاسفانه باید بگوییم خیر.

هنگامی که کاربران مطلب مورد نظر خود را پیدا نمیکند؛ تنها با دو کلیک ساده می توانند سایت شما را ترک کرده و در سایت دیگری به دنبال جواب خود بگردند. امروزه به علت رقابت بالایی که در اینترنت وجود دارد؛ محتوای سایت ها غنی تر شده است. به همین علت کاربران به جای آنکه وقت خود را در سایتی با جستجوی ضعیف تلف کنند؛ به راحتی به سایتهای دیگر مراجعه میکنند. تجربه ای که کاربران از جستجو در سایت شما پیدا میکنند؛ میتواند آنها را از سایتتان فراری داده و یا به کاربرانی همیشگی و وفادار تبدیل کند.

امروزه با رشد تکنولوژی توجه بازاریابان و مدیران سایتها به استفاده از محتوای شخصی سازی شده معطوف گشته است. منظور از محتوای شخصی سازی شده آن است که مطالب نشان داده شده به هر کاربر با توجه به پرسونا و سلایق او میتواند با مطالب نشان داده شده به کاربر دیگر متفاوت باشد. ارائه مطلب درست در زمان درست به کاربر درست اصلی ترین هدفی است که محتوای شخصی سازی شده در پی میگیرد. در محتوای شخصی سازی شده تمام سعی بر آن است که علاقه مندی های کاربران شناسایی شده و بر اساس آن مرتبط ترین مطالب و محصولات به آنها نشان داده شود. این کار باعث میشود کاربران با محتوای سایت رابطه بیشتری برقرار کنند. اما چگونه میتوانیم محتوای سایت خود را شخصی سازی کنیم؟

1- گپ محتوایی خود را بشناسید

سوالاتی که سایت شما قادر نیست به انها جواب دهد؛ اهمیت زیادی دارد. این سوالها نشاندهنده شکاف محتوایی سایت شماست. ممکن است شما روزانه به تولید محتواهایی بپردازید که کاربران سایت شما علاقه زیادی به آن نداشته باشند. یکی از عوامل مهمی که نرخ خروج کاربران از سایت را بالا میبرد؛ وجود همین شکافهای محتوایی است. استفاده از لاگ‌های جستجو و توجه کردن به جستجوهایی که کاربران جوابی برای آن پیدا نکرده اند؛ میتواند در شناخت این گپ‌ها کمک زیادی کند. جستجوهای کاربران اطلاعات ارزشمندی در مورد ترندها و نیازهای کاربرانتان به شما بدهد.

2- رفتار کاربرانتان را در نظر بگیرید

افرادی که در زمینه “تجربه کاربری” تخصص دارند؛ میدانند که رفتار کاربران در سایت معمولا با انچه انتظار میرود؛ مطابق نیست. کاربران در لحظه استفاده از سایت، با رفتار خود نشان میدهند به چه چیزهایی علاقه دارند. به همین علت یک جستجوی با کیفیت که با استفاده از مدلهای هوش مصنوعی بتواند رفتار کاربران را در لحظه شناسایی کرده و در نمایش نتایج جستجو دخیل کند؛ در شخصی سازی محتوای سایت کمک زیادی میکند.

3- به کاربرانتان پیشنهادهای مرتبط با سلیقه شان بدهید

در طول مدت زمانی که کاربرتان در سایت شما حضور دارد؛ مطالب و محصولات مرتبط با سلیقه اش را پیشنهاد دهید. استفاده از امکاناتی همچون “پیشنهاد کلمات مرتبط در هنگام جستجو” و یا “آیتم های مشابه” میتواند به شما کمک کند تا مطالب و محصولات خود را در دسترس بیشتر کاربران قرار دهید.

با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد؛ کاربران روز به روز بیشتر انتظار دارند مطالب و محصولات مورد علاقه شان را در سایتها به راحتی پیدا کنند. از این رو بازاریابان و مدیران سایتها باید سعی کنند مطالب خود را به بهترین نحو شخصی سازی کرده و در کوتاهترین زمان ممکن در دسترس کاربران قرار دهند. با این کار میتوان نرخ تبدیل کاربران را افزایش داد.